Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar około 100 km2 położony w Kotlinie Jeleniogórskiej, pomiędzy Rudawami Janowickimi, a Karkonoszami, na którym znajduje się niemal 30 obiektów architektury świeckiej. Jest to największe nasycenie tego typu obiektami w Europie środkowo-wschodniej.
Na tak niewielkiej powierzchni znajdziemy rozmaitość rodzajów siedzib rycerskich i szlacheckich poczynając od: średniowiecznych wież mieszkalnych, zamków, renesansowych dworów, barokowych pałaców i XIX-wiecznych założeń pałacowych - parkowych, nadających unikalnego charakteru regionowi.
W epoce romantyzmu tutejsze rezydencje otaczano rozległymi parkami krajobrazowymi wykorzystując naturalne walory krajobrazu. Kompleksy parkowe ze względu na niewielkie odległości połączone były historycznymi alejami, wtapiając się we wzgórza, lasy i polany.
Właśnie tutaj swoje włości miały najznamienitsze rody europejskie: Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy czy Radziwiłłowie. Krainę leżącą u stóp Śnieżki docenili także przybywający tu artyści, miłośnicy przyrody i podróżnicy z całej Europy i Ameryki, m.in. Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang Goethe, John Quincy Adams czy Alexander von Humboldt.
11 założeń pałacowo- parkowych Doliny jest wpisanych na listę Pomnika Historii Prezydenta RP, co upoważnia do starania się o wpis na listę dziedzictwa UNESCO.
Pozostałe obiekty należące do Doliny Pałaców i Ogrodów to:
Rejon Kotliny Jeleniogórskiej pomiędzy Karkonoszami a Rudawami Janowickimi, na którym wprost roi się od świeckich zabytków i wspaniałych budowli. Na powierzchni mniej więcej 100 km² znajduje się 26 wspaniałych zamków, pałaców i arystokratycznych dworów. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, jednak i tak warto przejechać się po okolicznych miejscowościach.