Kaplica św. Anny w Sosnówce

Zabytkowa kapliczka św. Anny w Sosnówce wzniesiona została na zachodnim stoku Grabowca (784 m n.p.m.) w XVIII stuleciu. Kult świętej Anny, matki Maryi, był jednak tu już obecny jakieś 500 lat wcześniej. Budowa niewielkiej świątyni wiąże się również z bijącym nieopodal źródełkiem - tutejsza woda, delikatnie zmineralizowana i radoczynna, wykazuje się dobroczynnymi właściwościami.

Badania archeologiczne wykazały zresztą, że przy źródle swoje rytuały odprawiały w tym miejscu znacznie wcześniej plemiona słowiańskie. W X wieku miał tu stanąć pierwszy “Kościółek Źródlany”. Od 1719 roku to niepozorna z zewnątrz i barokowa, a więc bogato udekorowana w środku kaplica. Budowlę wzniesiono na planie elipsy, jej wymiary to 14×10 metrów. Fundusze na budowę przekazał rezydujący w cieplickim pałacu hrabia Hans Anton von Schaffgotsch.

Spośród wielu pięknych dzieł sztuki sakralnej, najbardziej na wyróżnienie zasługują ołtarz główny z figurą św. Wawrzyńca - przeniesiony tu ze Śnieżki w 1812 r. - a także namalowany na miedzianej blasze (z uwagi na radon, “zmazujący” farbę z płótna) obraz przedstawiający patronkę kaplicy, który miał powstawać pod mistrzowskim okiem Michaela Leopolda Willmanna.

Z kaplicą św. Anny wiąże się parę intrygujących opowieści. Znajduje się niedaleko krzyżówki żółtego i niebieskiego szlaku, a tymi samymi ścieżkami co turyści, w przeszłości chadzały czarownice - podobno sabaty odbywały się nieopodal, na wzgórzu Patelnia. A wszyscy, którym doskwiera brak powodzenia w miłości, mogą odmienić swój los jeśli siedem razy okrążą kościółek z ustami wypełnionymi tutejszą wodą.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Niepozorny z zewnątrz, za to pełen skarbów w środku barokowy zabytek. Kaplicę poświęconą matce Maryi wzniesiono w 1719 r., jednak różne formy kultu - również niechrześcijańskie - na zboczu Grabowca, praktykowano już we wczesnym średniowieczu. A to dzięki cudownemu źródełku, którego woda ma zapewniać zdrowie i szczęście w miłości (trzeba z wodą w ustach okrążyć kaplicę 7 razy).

Kaplica św. Anny w Sosnówce adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kaplica św. Anny w Sosnówce, zobacz gdzie w Kowarach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kaplica św. Anny w Sosnówce.
  • 58-564 Sosnówka
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kaplica św. Anny w Sosnówce opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij