Kopalnia Liczyrzepa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Stara XIX-wieczna kopalnia fluorytu na północnym stoku Sulicy, gdzie później zaczęto wydobywać uran - jako pierwsi (celowo) robili to Niemcy w latach ‘20 XX wieku. W 1948r. otworzono jedną z pierwszych w Polsce sztolń poszukiwawczych, które na potrzeby ZSRR wydobywały rudę niezbędną do produkcji bomby atomowej.

W sumie z 470 ton urobku w Kopalni Liczyrzepa udało się wykopać około 1,4t czystego uranu. Wysiłki Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie i Zakładów Przemysłowych R-1 w tym konkretnym punkcie wstrzymano w 1954r., a korytarze na wiele lat popadły w zapomnienie.

Warto wspomnieć, że kowarskie złoża rud żelaza - być może również na terenie Kopalni Liczyrzepa - eksplorowali już w XII wieku poszukiwacze (pod)ziemnych skarbów, Walonowie. O tej części dziejów Karkonoszy również usłyszą turyści odwiedzający placówkę. Tym samym mogą poznać niemal całą historię kowarskiego górnictwa i specyfikę tej pracy polegającą na wydobywaniu cennych kruszców, kamieni półszlachetnych, rud żelaza, srebra i ołowiu.

Trasa zwiedzania obiektu mierzy ok. 1,2km. Pokonanie jej w towarzystwie wyjaśnień i historii opowiadanych przez przewodników trwa ok. godziny.

Kopalnia Liczyrzepa organizuje również gry terenowe, imprezy okolicznościowe oraz zajęcia edukacyjne związane z górnictwem dla grup zorganizowanych.

Mini przewodnik

Dawna sztolnia fluorytowa na zboczu Sulicy niedaleko Kowar, w której w XX wieku wydobywano uran. Wydobyto go ok. 1,4 t w latach ‘40 i ‘50 na potrzeby Związku Radzieckiego i konstruowanej przezeń bomby atomowej. To tylko część historii przedstawianej w Liczyrzepie. 1,2 km trasy pozwoli poznać całe dzieje lokalnego górnictwa, sięgające XII wieku.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
16.05.2019 08:56

Właśnie planuję imprezę integracyjną w firmie, być może kopalnia Liczyrzepa to będzie dobry pomysł?

Dodaj komentarz
Lokalizacja